Jak vytvořit návrh webu a samotný web

Surfování po Internetu přeneseně znamená navštěvování rozmanitých webových stránek. Jak vytvořit webové stránky je dnes součástí informační výuky už na základních školách. Jestliže jsme takovouto výukou neprošli, nebo si ji chceme osvěžit, postupy najdeme v knihách, ale také na Internetu, kde již z jednotlivými webovými stránkami pracujeme a kde můžeme vidět v praxi, jak mohou vypadat, fungovat.

Tvorba webu je zaožena na základním předpokladu, a to je dostupnost jakéhokoli počítače, který má program, ve kterém můžeme psát, například Poznámkový blok, který bude sloužit jako kód, zdroj, zdrojový kód. Měli bychom si osvojit takzvaný HTML jazyk, kterým pomocí tagů (html značek) vytváříme webové stránky. Existují také přímo editory, ve kterých zkrátka píšeme rovnou text a nezabýváme se html kódem. Jednoduše myšlený obsah webu uložíme na disk s příponou htm, html. Pro začátečníky se wysiwyg editory (html editory) doporučují, avšak osvojení si tagů není složité, navíc máme přímou kontrolu.

Dalším, také důležitým předpokladem, je vědět, co chceme na vlastní internetovou stránku dát, o čem chceme psát a tím informovat potenciální příjemce. Předem si můžeme vytvořit jakýsi primární návrh webu, který nám poslouží také jako určité vodítko k další práci, abychom například něco nezapomněli či naopak něco více promysleli, domysleli, změnili. Jak se říká: učený z nebe nespadl, proto bychom neměli zoufat, jestliže se nám zamýšlené od počátku nedaří. Snad proto je i lepší začít rovnou s osvojováním si html jazyka pomocí zkratek, abychom věděli, co přesně která zkratka znamená, jelikož wysiwyg editory za nás tuhle práci udělají samy, aniž bychom se dozvěděli potřebné.